مرکزنوآوری فرهنگی امید
از on 15 مرداد, 1398
161 views

به نام خدا

چگونه یک جلسه بارش فکری را مدیریت کنید!
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/09/09

چگونه یک جلسه بارش فکری را مدیریت کنید!

از گذشته تا امروز، به کار گروهی و تیمی تاکید بسیاری  شده است، چرا که همیشه یک گروه، بهتر از یک نفر می اندیشد. حتی در ادیان مختلف، فعالیت­های مذهبی گروهی از ارزش بیشتری برخوردارند و به آن­ها تاکید بیشتری شده است. در دنیای امروز، روش های بسیاری برای حل مساله و بروز خلاقیت ابداع شده است، اما شاید نتوان هیچکدام را مانند روش بارش فکری، پرفایده و مفید دانست. بارش فکری یا طوفان فکری، یکی از معروف­ترین تکنیک­های خلاقیت در جهان است که می تواند برای حل بسیاری از مسائل حرفه­ای و شغلی کارآمد باشد. ما در این محتوا قصد داریم شما را با تکنیک بارش فکری و نحوه­ی اجرای موفق آن، بیشتر آشنا سازیم.

چگونه یک جلسه بارش فکری را مدیریت کنید!

از گذشته تا امروز، به کار گروهی و تیمی تاکید بسیاری  شده است، چرا که همیشه یک گروه، بهتر از یک نفر می اندیشد. حتی در ادیان مختلف، فعالیت­های مذهبی گروهی از ارزش بیشتری برخوردارند و به آن­ها تاکید بیشتری شده است. در دنیای امروز، روش های بسیاری برای حل مساله و بروز خلاقیت ابداع شده است، اما شاید نتوان هیچکدام را مانند روش بارش فکری، پرفایده و مفید دانست. بارش فکری یا طوفان فکری، یکی از معروف­ترین تکنیک­‌های خلاقیت در جهان است که می تواند برای حل بسیاری از مسائل حرفه­ای و شغلی کارآمد باشد. ما در این محتوا قصد داریم شما را با تکنیک بارش فکری و نحوه­ی اجرای موفق آن، بیشتر آشنا سازیم.

 

بارش فکری چیست؟

   Brainstorming، به معنی بارش فکری، توسط دکتر الکس آزبورن، در سال 1958 ابداع شد. در حال حاضر بارش فکری معروف ترین و کاربردی­ترین تکنیک­ خلاقیت در جهان است.

بارش فکری در واقع یک جلسه و گردهمایی متشکل از یک گروه است، که شرکت کنندگان در آن، برای یافتن راه حل یک مساله خاص، تمام افکار و اندیشه های خود را ارائه می دهند تا به راه حل برسند. اگرچه بارش فکری، یک فعالیت تیمی و گروهی است، اما می­توان از روش آن، به صورت انفرادی هم استفاده کرد.

قوانین بارش فکری:

بارش فکری چهار قانون و قاعده کلی دارد که در جهت افزایش بهره­وری خلاقیت گروه، تدوین شده است:

  • کمیت ایده:

در بارش فکری، تعداد ایده­هایی که مطرح می­شود مهم­تر از کیفیت آن است تا امکان دستیابی به راه­‌ حل درست، افزایش یابد.

  • عدم انتقاد:

در بارش فکری، نظر و ایده کسی نقد نمی­شود. افراد در ارائه نظر و ایده خود، کاملا آزادند و نباید مورد قضاوت و داوری قرار بگیرند.

  • استقبال از ایده­‌های نامعمول:

هر ایده­ی نامعمولی و جدید، به دلیل آنکه ممکن است روش تازه­ای برای حل مساله باشد، مورد توجه و استقبال بیشتری قرار می­گیرد.

  • ترکیب و ادغام ایده­ها:

در بارش فکری ایده­‌ها و نظرات ممکن است با یکدیگر، ترکیب شوند و ایده­‌ی جدیدی تولید شود تا کارایی بهتری داشته باشد.

روش انجام یک جلسه بارش فکری:

از آنجا که چند ذهن، بیشتر از یک ذهن خلاق­تر است، جلسات بارش فکری، به صورت گروهی انجام می­شود. جلسه­ توسط فردی به عنوان دبیر جلسه که به او تسهیل­گر گفته می شود، مدیریت و هدایت می­شود. اگر مدیریت و رهبری جلسه بارش فکری بر عهده شماست، از چند روز قبل، موضوعی که باید مورد بررسی قرار بگیرد را به شرکت کنندگان اعلام کنید تا آن­ها فرصت کافی برای درک و تحلیل موضوع داشته باشند.

بهتر است جلسه را در یک اتاق با نور کافی تشکیل شود که هوای آزاد در آن جریان داشته باشد. کمبود اکسیژن یا فضای بسته و تاریک، می­تواند اثرات منفی بر خلاقیت و کارایی ذهن اعضای تیم بگذارد.

در زمان شروع جلسه، موضوع را بر روی تخته بنویسید و درباره­ی آن توضیحاتی به شرکت کنندگان ارائه دهید. لازم است قبل از شروع نظر خواهی، قواعد و قانون‌­های بارش فکری را به اطلاع شرکت‌­کنندگان برسانید تا به علت ناآگاهی شرکت­‌کنندگان، قوانین جلسه نقض نشود. در نظر داشته باشید که همه­ی شرکت­کنندگان، موظف به رعایت قوانین جلسه بارش فکری هستند.

از اولین فرد شروع کنید و به صورت گردشی نظرات و ایده‌­های شرکت­‌کنندگان را بر روی تخته ثبت کنید. هر شخص در هر دوره و چرخش، می­تواند یک نظر ارائه دهد و در صورتی که ایده­‌ای به ذهنش نمی­رسد با گفتن واژه­ی بعدی، نوبت را به نفر بعدی بسپارد.

تا زمانی که شرکت­‌کننده­ای، نظر یا ایده داشته باشد، ثبت ایده ادامه خواهد داشت. نظرگیری از شرکت­‌کنندگان، هنگامی اتمام می­یابد که تمام اعضای تیم با گفتن کلمه­‌ی بعدی، نوبت را به نفر بعد واگذار کنند؛ بدین معنی که چیز جدیدی به ذهن افراد شرکت­‌کننده خطور نکند.

بعد از اتمام ثبت نظرات، عقاید و ایده­‌ها را جمع‌­بندی و دسته بندی کنید. سپس به کمک اعضای تیم، ایده­‌ها را از نظر اجرایی بودن یا نبودن بررسی کنید و و ایده هایی که امکانات عملی شدن آن نیست را غربال­گری کنید.

در نهایت دو یا سه ایده باقی­مانده را به عنوان نتیجه جلسه اعلام کنید.

معایب و محاسن روش بارش فکری:

  • بارش فکری، کاری گروهی ست که باعث همکاری بین اعضای یک گروه یا سازمان می­شود.
  • هر چه ذهن برای تعداد راه­‌حل مساله، تکاپوی بیشتری کند، راه­های نامتعارف و خلاقانه‌­تری را کشف خواهد کرد.
  • زمان‌بر بودن جلسه بارش فکری را می­توان اصلی  ترین معایب آن نام برد.

 

نتیجه گیری:

اگر چه روش­های بسیاری برای حل مساله در یک سازمان وجود دارد، اما شاید در هیچ روشی مانند بارش فکری، خلاقیت و کار گروهی صورت نگیرد. این دو مزیت ویژه، می­تواند اثرات و فوائد بسیاری را متوجه کسب­‌و­کار یا سازمان تجاری شما کند که به راحتی نمی­توان از آن چشم‌­پوشی کرد.