توري‌هاي الك لرزان حفاری

 • شماره درخواست: RFP069803103
 • تاریخ اعلام: 98/04/02
 • تاریخ انقضا:

فرصت ها:

براساس پیشنهاد‌ها قابل‌مذاکره خواهد بود.

میزان سرمایه گذاری:

براساس پیشنهاد‌ها قابل‌مذاکره خواهد بود.

برنامه زمان بندی:

 

تماس جهت اطلاعات بیشتر:

02188398563 - 02188398543

 

 

پیشینه مساله :

درصورتی‌که گل حفاری و پسماندهای ناشی از آن به‌درستی مدیریت نشوند، علاوه بر تحمیل هزینه‌های سنگین، منابع آلودگی بالایی نیز در محل حفاری ایجاد خواهد شد. بخشی از مدیریت پسماند در عملیات حفاری به کنترل جامدات اختصاص دارد. جامدات و کَنده‌های حفاري در حفاري چاه‌های نفت و گاز، مشكلات عدیده‌ای را براي عمليات حفاري و محیط‌زیست ايجاد می‌نماید. استفاده از سیستم‌های کنترل جامدات یک روش مؤثر در جداسازی گل حفاری از کنده‌های حفاری می‌باشد. سيستم كنترل جامدات به‌عنوان مهم‌ترین بخش در مديريت پسماند حفاري مطرح می‌باشد که تأثیر مستقیمی بر کیفیت عملیات حفاری، جلوگیری از آثار مخرب زیست‌محیطی، افزایش سرعت حفاری و کاهش هزینه‌ها دارد، لذا لزوم توجه به اين بخش از اهميت زيادي برخوردار است.

در گذشته در صنعت حفاری نفت و گاز برای جداسازی کنده‌های حفاری، از گودال‌های سرباز و بزرگی استفاده می‌شد و به ذرات جامد این امکان داده می‌شد که جامدات به‌صورت طبیعی ته‌نشین شوند و گل تمیز جهت استفاده مجدد مورد استفاده قرار می‌گرفت. در دهه 1930 استفاده از الک‌های لرزان که برگرفته از عملیات اکتشاف معادن بود در کنترل جامدات صنعت نفت و گاز مورد استفاده قرار گرفت و تا به امروز نیز به‌عنوان اولین جزء از سیستم کنترل ذرات حفاری استفاده می‌شود.

یکی از مهم‌ترین تجهیزات در سیستم كنترل جامدات حفاری، توری‌های الک لرزان می‌باشد. درصورتی‌که این توری‌ها عملکرد نامناسبی داشته باشند، می‌توانند منجر به توقف عملیات حفاری گردند.

الك لرزان یا Shale shaker دستگاهی است که با ایجاد ارتعاش، باعث غربال گل حفاری می‌شود این روند به‌وسیله توری‌های لرزانی انجام می‌پذیرد که در دستگاه Shale shaker نصب می‌گردد. الک‌های مرتعش، کنده‌های درشت‌تر را جدا می‌کنند.

توري نامناسب عمليات حفاري را با مشكلات عدیده‌ای مواجه و بعضاً متوقف مي­نمايد. پارامترهايي چون جنس توري، شست‌وشوی توري، لاستيك الك لرزان، توزيع جريان و ... ازجمله عوامل مؤثر بر كارايي توری‌ها هستند.

انواع توری‌های گل حفاری:  

 • Derrick (FLC2000, FLC500,  FLC600, HYPERPOOL)
 • MI Swaco (Mongoos)
 • King Cobra

شرح مساله :

در فرایند حفاری صنعت نفت و گاز، گل حفاري كه از طريق پمپ به داخل رشته حفاري فرستاده مي­شود و از مته خارج می‌شود و خرده‌های توليد شده توسط مته را به سطح حمل مي­كند. گل برگشتي به‌طرف الک‌های لرزان هدايت می‌شود و خرده‌های حفاري توسط توری‌ها گل حفاري را از جامدات جدا می‌کند و مجدداً گل حفاري به سيستم گردش گل بازگردانده مي ­شود.

ازآنجایی‌که که کنده‌های حفاری اثرات مخربی را بر روی گل حفاری دارند، لذا این جامدات باید تا حد ممکن از گل حفاری جدا شوند. یکی از بهترین روش‌های جداسازی جامدات، به‌کارگیری دستگاه‌های کنترل حفاری است و توری الک لرزان به‌عنوان یک تجهیز پرمصرف نقش مهمی را در فرایند کنترل جامدات بر عهده دارد و جداسازي کنده‌های حفاري برگشتي از چاه بر عهده توری‌های الك لرزان است.

يكي از مهم‌ترین مشخصات در توری‌ها، ظرفيت توري است. ظرفيت توري ميزان حجم گلي است كه توري در مدت 1 دقيقه مي­تواند تصفيه نمايد. عواملي مانند درصد فضاي باز توري، ابعاد توري، ميزان لرزش توري و گرانروي گل ازجمله عوامل مؤثر بر ظرفيت توري است. توری‌ها به‌صورت 3 تا 5 رديفه درون الك لرزان قرار مي­گيرند. دانستن محدوده جداسازي هر توري جهت استفاده در الك لرزان لازم مي­ باشد.

در جدول ذيل محدوده جداسازي هر نوع توري برای مش‌های مختلف بر اساس استاندارد API نشان داده شده است.

بر روی دکل‌های حفاری، کنترل جامدات با یکی از روش‌های زیر انجام می‌گیرد:

 • ته‌نشینی با استفاده از Sand Trap
 • استفاده از الک لرزان
 • استفاده از هیدروسیکلون­ها
 • استفاده از سانتریفیوژ

درک دانه‌بندی‌ها و اندازه جامدات در گل حفاری و اینکه هرکدام در چه محدوده‌ای قرارگرفته و با کدام‌یک از دستگاه‌های کنترل جامدات قابل جداسازی است از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. شکل زیر محدوده جداسازي جامدات حفاري توسط تجهيزات كنترل جامدات Shale Shaker را نشان می‌دهد:

در حال حاضر با توجه به اعمال تحریم‌ها، وارد كردن تکنولوژی‌های جديد مربوط به توری‌های الك لرزان از كشورهاي مطرحی که محصولات باکیفیتی تولید می‌کنند وجود ندارد و صرفاً خرید محصولات چینی امکان‌پذیر می‌باشد. الک‌های لرزان چيني از لحاظ كيفيت و كارايي عملكرد مناسبي ندارند. ضمناً نوسانات قيمت ارز نیز وارد كردن اين محصول را تحت شعاع خود قرار داده است. لذا براي بالا بردن بازدهي توری‌های الك لرزان و كاهش هزینه‌های عمليات حفاري، نياز به ساخت توری‌های الك لرزان با بازدهي بالاتر و كيفيت بهتر در داخل كشور احساس مي­ شود.

نمودار زیر نشان‌دهنده تمایل شرکت متقاضی به بومی‌سازی توری‌های الك لرزان دستگاه‌های حفاري نفت و گاز می‌باشد:

برآورد می‌شود نیاز سالانه شرکت متقاضی به توری‌های الک لرزان مطابق جدول زیر باشد:

این شرکت در نظر دارد در مرحله اول از مدل Mongoos با شماره API های 120، 200، 230 و 325 هرکدام به تعداد 3 عدد توری را (مجموعاً 12 عدد) به‌عنوان نمونه اولیه از شرکت‌های توانمند داخلی خریداری نماید و پس از انجام تست میدانی بر روی نمونه‌های خریداری‌شده و اطمینان از کارکرد صحیح آن‌ها، نسبت به پیش‌خرید نیاز سالانه خود اقدام کند، لذا در این مرحله شرکت‌های توانمند در ساخت این محصول، باید پیشنهاد قیمتی خود را برای ارائه 12 نمونه اولیه و سپس برآورد قیمتی خود در تأمین نیاز سالانه شرکت متقاضی اعلام نمایند.

راه‌حل‌ها و پیشنهادها باید الزامات زیر را رعایت نمایند:

 • مطابقت محصول نهایی با استاندارد API-RP 13C
 • از نظر كارايي و عمر مفيد نسبت به نمونه چيني در هنگام عمليات عملكرد مناسبي داشته باشد.
 • طول عمر مورد انتظار 400 ساعت کارکرد
 • بومی‌سازی و تولید 12 نمونه اولیه اول از مدل Mongoos (با شماره API های 120، 200، 230 و 325 هرکدام به تعداد 3 عدد در مرحله نخست و سپس تأمین نیاز سالانه این شرکت مطابق اطلاعات ذکرشده پس از تائید شرکت متقاضی)
 • ویژگی‌های انواع توری‌های رايج الك لرزان جهت بومی‌سازی در زیر آمده است:
  • MI-SWACO: مدل رايج اين نوع توری‌ها، Mongoos مدل XL مي­باشد. جنس قاب آن در دو مدل فلزي و كامپوزيتي است. ابعاد 1165mm*585mm مي­باشد. جنس مش‌های آن فولاد ضدزنگ SS304/SS316 است. حداکثر وزن مدنظر برای فریم استیل 14 کیلوگرم و برای فریم کامپوزیتی 11 کیلوگرم می‌باشد.

  • Derrick: مدل رايج اين نوع توری‌ها FLC-2000 و Hyperpool مدل HP مي­باشد. ابعاد FLC-2000، 697*1053mm و ابعاد Hyperpool، 570*1070mm مي­باشد و حداکثر وزن مدنظر 9 کیلو است.

  •  King Cobra: مدل رایج این نوع توری‌ها NOV Brandt می‌باشد و حداکثر وزن مدنظر 15.5 کیلو است.

راه‌کارهای پیشنهادی:

(راه‌حل‌های پیشنهادی لزوماً محدود به راهکارهای زیر نخواهد بود.)

 • استفاده از فلزهای ضدزنگ S304 و S316
 • استفاده از كامپوزيت در ساخت قاب توري به جهت سبک‌سازی و بالا بردن مقاومت قاب
 • استفاده از الگوهاي جديد در بافت توری‌ها براي جداسازي بهتر
 • بالا بردن عمر مفيد توری‌ها با استفاده از طراحی‌های جديد
 • انتقال بهتر لرزش به صفحه توري با استفاده از Rubber هاي جديد

استفاده از تكنولوژي جايگزيني كه در داخل كشور نيز توليد می‌شود.

راه‌کارهای غیر قابل قبول :

 • تولید توری‌های باکیفیت، کارایی و طول عمر پایین‌تر از محصولات چینی
 • خرید توری از واسطه‌ها و عدم بومی‌سازی توری‌ها

نوع همکاری مطلوب :

بر اساس پیشنهادها قابل‌مذاکره می­باشد.

ارسال پیشنهاد :

برای ارسال پیشنهاد برای این نیاز فناورانه روی لینک کلیک نموده و پیشنهادتان را ثبت نمایید.
اولین نفری باشید که این موضوع را می پسندید